prelož do slovenčiny | translate into English

Prešovský dixieland

najlepší dixieland v Prešove

Pavol Adamkovič Jozef Ontko Ján Bak Antonín Horkel Jozef Mičko Pavol Papáč

Pavol Adamkovič
bicie, spev
Rok narodenia: 1968
žije v Prešove

Stabilný člen kapely, nenápadný, ale o to spoľahlivejší pilier rytmiky, hudobník samouk s výraznou inklináciou k jazzovej bubeníckej tradícii a s nákazlivou tendenciou neustále sa zdokonaľovať. Svoju starostlivo opatrovanú a vždy vzorne vyčistenú biciu súpravu okrem Prešovského dixielandu trápil a zároveň hladil v rôznych hudobných zoskupeniach – Tralala Band, Jazz Makers či Top bigband Prešov. Od excelentných bubeníkov vystupujúcich na parníkoch v povodí rieky Mississippi ho odlišuje len farba pleti, farba vlasov a civilné zamestnanie (učiteľ telesnej výchovy).


Jozef Ontko
tenorové banjo , gitara, spev
Rok narodenia: 1977 
žije v Prešove

V kapele vystriedal zakladateľa Prešovského dixielandu / viď bývalí členovia / a hneď sa stal jej platným a funkčným členom. Svoju muzikantskú kariéru začínal , ako samouk gitarista, neskôr absolvoval strednú umeleckú školu v Košiciach . Tak ,ako aj ostatní členovia aj on hrával a hraje v iných skupinách, napr. formácia Jazzvec, Outsiders, v súčasnosti - T.O.P. Bigband Prešov - gitara, PDJB - banjo Profesionálne je učiteľom na Základnej umeleckej škole v Lipanoch. Je ženatý a s manželkou majú zatiaľ dve krásne dievčatá.


Ján Bak
klarinet, spev
Rok narodenia: 1983 
žije v Sabinove

Najnovší a zároveň najmladší člen kapely nahradil Petra Bednára na poste klarinetistu. Ján vyštudoval konzervatórium a Fakultu humanitných a prírodných vied v Prešove. Je vedúcim hudobnej zložky folklórneho súboru Sabinovčan a vyučuje na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove. Do dixielandu nastúpil v januári roku 2012 a po naštudovaní celého programu sa stal jeho platným členom. Jano je jediný slobodný člen, ale my všetci vieme ,že sa mu ta sloboda čoskoro skončí.


Antonín Horkel
trúbka, spev
Rok narodenia: 1957
žije v Prešove

Jediný mimo hraníc Slovenskej republiky narodený člen Prešovského dixielandu je absolventom Vojenskej hudobnej školy v Roudnici nad Labem. To ho predurčilo na kariéru vojenského muzikanta (hoci v súkromí je to presvedčený pacifista). Tento severomoravák pôsobil vo vojenskej dychovej hudbe v Prešove a potom aj v Posádkovej hudbe v Košiciach (do roku 1997). Bol tiež dlhoročným hráčom divadelného orchestra DJZ v Prešove (do r. 2004). Aby toho náhodou nebolo málo, výrazne sa ako hráč (to dodnes) aj ako dirigent (do r. 2006) angažoval v Top bigbande Prešov. Okrem toho pravidelne hrával či hráva v rôznych tanečných a salónnych orchestroch (TOPL Košice), dychových súboroch (v súčasnosti Brass Quintet). Bez zaujímavosti nie je ani jeho krátka spolupráca s prešovskou avantgardnou skupinou Chiki-liki-tu-a ako aj jeho súčasné V tejto spleti rôznych hudobných záväzkov si navyše sám komplikuje život svojim vrodeným perfekcionalizmom, čo však prináša ovocie v podobe sól na trúbku, ktoré v repertoári Prešovského dixielandu (ne)nápadne pripomínajú večne živého Louisa Armstronga.


Jozef Mičko
trombón, spev
Rok narodenia: prísne utajený, môžeme prezradiť iba 19**
žije v Prešove

Tento sympatický učiteľ hudby sa v hre na trombón vyučil na ĽŠU vo Vranove n/Topľou a potom na konzervatóriu v Košiciach. Aj keď členom kapely je ešte len od novembra 2006, svojim výrazným, skoro anjelským zjavom sa rýchlo stal obľúbencom ženskej časti publika (hlavne mladších vekových ročníkov). Podľa vlastných slov hrá všetko a všade. Dodajme, že aj vždy a každému. Okrem Prešovského dixielandu pôsobí aj v Top bigbande Prešov a Brass quintete Prešov. Zoznam zoskupení a orchestrov, kde mal tú česť hrať, je pomerne dlhý a pestrý: Symfonický orchester v Košiciach, Divadelné orchestre (Prešov, Košice), Dychové orchestre (Trenčín, Topoľčany), Cirkevný orchester v Prešove, spolupracoval tiež so skupinami populárnej hudby Fade out a Chiki-liki-tu-a. Nech mu energia, dych a trombón vydrží čo najdlhšie!


Pavol Papáč
bassgitara, spev , kapelník
Rok narodenia: 1947
žije v Prešove

Mimoriadne dôležitý organizačný motor kapely je dlhoročnou a neprehliadnuteľnou stálicou na prešovskej hudobnej pôde. Od 60-tych rokov vystupoval v mnohých skupinách rockového či populárneho zamerania. Okrem presného basového podkladu sa stará aj o spevácku zložku ako aj o uvádzanie vystúpení Prešovského dixielandu. Dlhoročné skúsenosti so spevom mu okrem iného zaistili miesto umeleckého vedúceho v mužskej speváckej folklórnej skupine „Suche Karki“ s ktorou vydal 3 profilové CD. To však nie je náhoda, tento hudobný obojživelník totiž disponuje nenapodobiteľným suchým humorom. Skrátka a dobre – je to starý hudobný mazák.

späť nahorhosťujúci členovia


Katarína Koščová

Katarína Koščová
letné turné 2011
spev

Peter Adamkovič

Peter Adamkovič
(AMC trio)
klavír


bývalí členovia


Mikuláš Andreanský

Mikuláš Andreanský
banjo
do roku 2012

Peter Bednár

Peter Bednár
klarinet
do roku 2011

Bernard Herstek

Bernard Herstek
pozauna
do roku 2006logo

návštevníci: 201187